5 nippi, kuidas muuta koduleht turvalisemaks


 

Lapsest saati on meile õpetatud, et kõik, mis liigub, kulub. Nii oleme harjunud hooldama oma autot, jalgratast, aga ka arvutit ja muud. Samamoodi hoolitseme oma toa, kontori ja nutiseadme või arvuti töölaua korrasoleku eest. Kõigest sellest hoolimata on endiselt palju neid, kes leiavad, et koduleht ei “kulu” ega vaja korrastamist. Siin on sulle 5 nippi, kuidas muuta oma koduleht turvalisemaks.

Kui sa ei viitsi edasi lugeda, siis kõige olulisem, mida siit kaasa võtta – ennetus on alati lihtsam kui tagajärgedega tegelemine! Kui sa ise ei oska oma kodulehte turvalisemaks muuta, pöördu asjatundjate poole. Turundus.eu meeskond aitab sind rõõmuga. Nüüd aga asja juurde.


Nipp 1 – kustuta ebavajalik
Aeg-ajalt kustutame me postkastist ebavajalikke kirju. Aeg-ajalt kustutame oma nutiseadmest ebavajalikke rakendusi ja arvutist programmegi. Aga millal sa viimati kontrollisid, ega su kodulehel pole ebavajalikke lisasid ehk plug-ine?

Kasutuseta lisad kujutavad endast suurt turvariski. Kui sa lisasid ei kasuta, on nad suure tõenäosusega uuendamata, vahel isegi aastaid (sellest räägib järgmine nipp). Paraku võib ka kasutuseta lisade kaudu levida pahavara või viirus.


Nipp 2 – uuenda lisasid ehk plug-ine
Nagu eelmises punktis vihjasime, on lisad tihti suur turvarisk. Kui oled ebavajaliku kustutanud, vaata üle kasutusel pluginad ja küsi endalt, kas nad kõik on päriselt endiselt kasutusel? Kui jah, siis vajadusel uuenda neid.

Automaatne uuendamine võib olla küll mugav ja esialgu näiliselt toimiv süsteem, kuid aeg-ajalt toimuvad suuremad ja mahukamad uuendused, mis võivad lisaprogrammi lihtsalt katki teha. Seega kehtib ka siin soovitus – kui sa ei tunne ennast kindlalt selles küsimuses, küsi nõu asjatundjatelt.


Nipp 3 – paigalda kodulehele pahavara- või viiruskaitse
Sõltuvalt sellest, mis platvormil su koduleht jookseb, on valik väga mitmekesine ja sõltub sinu vajadustest. Saadaval on nii lisaprogramme, mis salvestavad logid kõigist toimingutest su lehel ning annavad teada, kui midagi kahtlast toimumas on. Aga mõistagi on saadaval nii tasuta kui tasulisi pahavara- ja viiruskaitseprogramme, mis aitavad leida ja lahti saada kõigest halvast.

Abiks on ka automaatseid varukoopiaid tegevad programmid, mis kuluvad marjaks ära, kui midagi juba juhtunud on.


Nipp 4 – veendu, et su kodulehe külastamine on turvaline
Kui su koduleht on valminud aasta-paari eest ega pole vahepeal asjatundja kätt näinud, on väga suur tõenäosus, et see jookseb endiselt HTTP protokolliga. HTTP on aga aastal 2021 paraku väga ohtlik, sest võimaldab kerge vaevaga koguda kasutajate kohta infot (paroolid, kontaktandmed, aadress jm delikaatne info).

Interneti kasutajana tasub alati kontrollida, et veebileht, kust oma järgmist ostu teha kavatsed, jookseb HTTPS protokollil. Veebilehe omanikuna aga kontrollida, et su veebileht vastab uuele turvaprotokollile.

Muide, Google’i otsingusüsteem peidab ebaturvalised lehed otsingutulemustest ning kaasaegsed veebibrauserid ei luba sageli külastajaid üldse ebaturvalistele lehtedele. Kontrollida saad seda lihtsa võttega – veebilehte külastades vaata, kas kodulehe aadressi ees on tabaluku ikoon või kiri “https”.


Nipp 5 – kui enda oskustest jääb väheks?
Kui üks või mitu eelnimetatud nippidest sind kõnetas, kuid endal jääb oskustest väheks, siis küsi – me aitame hea meelega. Mugavaks valikuks oleme välja töötanud kolm paketti, mille vahel valida saad:

 1. sisuhalduse uuendus
  Jälgime regulaarselt sisuhaldustarkvara (näiteks WordPress) uuendusi ja vajadusel uuendame seda. Uuendamisel jälgime, et leht toimiks ka pärast uuendust samamoodi nagu enne.
  Näiteks WordPressil tuleb keskmiselt kolm-neli korda aastas välja põhjalikum versiooniuuendus, nende vahele väiksemaid uuendusi. Igaüks neist võib potentsiaalselt su kodulehe katki teha, seega tasub käia ajaga kaasas.
 2. sisuhalduse uuendus + PHP versiooni uuendus
  See pakett sisaldab eelmist punkti ning lisaks PHP versiooniuuenduste jälgimist ja vajadusel kasutusel oleva versiooni uuendamist. Vanemad kodulehed kasutavad PHP versioone, mis kaotavad osa funktsioone ning ühel hetkel võivad sootuks töötamise lõpetada. PHP versiooni saab mõistagi ise veebihalduses muuta, aga risk, et midagi uuendamisega katki läheb, on oluliselt suurem kui sisuhaldustarkvara uuendustega.
 3. sisuhalduse uuendus + PHP versiooni uuendus + pahavara- ja viiruskaitse
  See pakett sisaldab kõike eeltoodut ning lisaks professionaalse pahavara- ja viiruskaitsetarkvara paigaldamist su kodulehele. Lisaks paigaldamisele jälgime mõistagi väljaantavaid uuendusi ning vajadusel uuendame sinu kodulehel kasutusel olevat versiooni. Kui märkame midagi kahtlast, võtame sinuga ühendust ja lepime kokku, kuidas olukorra lahendame.

Nende viie nipiga võid kindel olla, et oled omalt poolt teinud kõik, et muuta klientidele internetis käimine turvaliseks ning tagada endale muretum uni. Kui vajad abi, võta meiega julgelt ühendust ja aitame sul välja valida sobiva paketi.

Tutvu meie teenustega kodulehelt www.turundus.eu ning võta meiega ühendust. Oleme üle kümne aasta lahendanud klientide internetis turundamisega seotud küsimusi. Meil on ideid, seega küsi nõu ja abi – see ei maksa midagi.

#kodulehed #koduleheuuendamine #kodulehetegemine #viirusetõrje #koduleheviirus #veebilehed #veebilehetegemine #koduleheoptimeerimine #SEO

Rene-Rainer Pruuden

Helista: +372 5549 021 Kirjuta: rene.pruuden@turundus.eu Tule külla: Tartu mnt 133   Vaata kõiki uudiseid