Kuidas aitab kodulehe SEO audit Googles märksõnadega


 

Kuidas aitab kodulehe SEO audit Googles märksõnadega paremini välja tulla?

SEO ehk otsingumootoriks kodulehtede optimeerimise teenust pakkudes suhtlen paljude ettevõtetega, kel sooviks oma kodulehe või e-poe nähtavust otsingumootorites parandada. Laias laastus jagunevad SEO huviga kodulehed kahte leeri (kuigi mitte ainult). Esimesse kategooriasse jäävad kodulehed, mis värskelt valminud ja millede omanikud avastavad, et koduleht ei tule googles üldse välja. Ja teise kategooriasse jäävad kodulehed, mis on valminud mõned aastad tagasi ja millede orgaanilisi positsioone ettevõtted sooviks parandada. Võibolla olid neil positsioonid algselt head ja on hakanud nüüd kukkuma või on nüüdses e-maailmas lihtsalt palju olulisemaks saanud hea nähtavus otsingumootorites ja soovitakse sellesse rohkem investeerida.

Enamus tänaseks teavad, mis on SEO ja kuidas see kodulehe nähtavusele kaasa aitab. Mõned ettevõtted on ise ka kodulehele nipet-näpet optimeerimistegevusi teinud. Enamasti aga ei teata, kui palju võib tegelikult mõjutada SEO tulemusi kodulehe tehniline korrasolek – ehk see, kui hästi koduleht vastab oma toimimiselt ja ülesehituselt Google algoritmide standarditele. Ja ega ei peagi teadma, sest tegemist on üsna nüansirohke valdkonnaga, mis on pidevas muutumises ja millega kursis olemisele head SEO spetsialistid kulutavad märkimisväärse aja.

Kuna kodulehe tehniline korrasolek (mina kutsun seda nii, kuigi see pole päris kõikehõlmav mõiste) on niivõrd oluline, alustan iga uut SEO projekti alati kodulehe SEO auditiga. Audit vaatleb kodulehe olulisi näitajaid sellest seisukohast, mis täna teadaolevalt on olulised faktorid Google algoritmide jaoks. Audit koosneb järgmistest osadest:

1) Märksõnaanalüüs – iga ettevõte teab ja tunneb oma toodet/teenust väga hästi. Välja on kujunenud ka terminid, mida kasutatakse tootest/teenusest rääkimisel. Aga need ei pruugi üldse olla märksõnad, mida inimesed otsingumootoris kasutavad sellist toodet/teenust otsides. Märksõnaanalüüsiga leiame just need märksõnad, mida tegelikult otsitakse otsingumootoris. Lisaks näeme ära keskmised otsingumahud ja konkurentsi suuruse. Mida rohkem on konkurente märksõnale, seda keerulisem on selle märksõnaga headele positsioonidele maanduda. Otsingumahud ja konkurentsi suurus aitavad hinnata märksõna potentsiaali ja valida välja kodulehe optimeerimise jaoks sobivaimad terminid.

2) Olemasolevate orgaaniliste positsioonide tuvastamine – kui märksõnad, millega tahaks leitav olla, valitud, on järgmiseks sammuks olemasoleva olukorra tuvastamine. Täpsemalt, kas ja milliste märksõnadega praegu leitav ollakse ning millistel positsioonidel.

3) Kodulehe tehniline audit – selle äärmiselt mahuka auditi käigus vaatan läbi, kas ja kui hästi on kodulehel kasutatud tegureid, mis teadaolevalt Google hinnangut kodulehest mõjutavad. Toon mõned näited:

a. kas kodulehel on kasutusel https protokoll – sest turvalisus on väga oluline signaal Google jaoks. Ebaturvalist kodulehte peetakse kasutajate jaoks nö halvaks kasutajakogemuseks

b. kui kiiresti koduleht avaneb – kodulehe avanemiskiirus on nii oluline, et terve üks 2021 suurtest algoritmiuuendustest keskendus sellele. Kodulehed, mis ei vasta avanemiskiiruse näitajatelt Google poolt heaks hinnatud näitajatele, ei pruugi teiste sarnaste kodulehtedega võrreldes häid positsioone Googles saada. Kes soovib ise juurde uurida, siis selle koondnimetuseks sai Core Web Vitals update.

c. Signaale, mille alusel Google kodulehte hindab on veelgi – näiteks seda, kas kodulehel on struktuuriliselt õigesti seadistatud pealkirjad ning kas neis sisaldub märksõna. Seda, kas pealkiri on õiges formaadis, on aga tavakasutajal keeruline hinnata – sest pealkirja formaat on seadistatud hoopis kodulehe koodiga, mida indekseerivad „robotid“ näevad.

d. Vaatleme ka seda, kas kodulehe mobiilne versioon toimib tehnilises mõistes korralikult. Vihjena võib öelda, et tihtipeale ei toimi. Jällegi, tavakasutaja erinevusi ei pruugi tähele pannagi, kuid mobiilse lehe toimivus on Google jaoks nii oluline, et juba paar aastat tagasi võeti indekseerimisel ja orgaaniliste positsioonide andmisel aluseks ainult mobiilne lehevaade. Seega täna enam desktop vaate sisu ega tehnilist korrasolekut arvesse ei pruugita üldse võtta.

4) Kodulehe kasutusmugavuse audit – lisaks sellele, et koduleht peaks vastama olulisematele tehnilistele standarditele, mõjutab kodulehe kasutusmugavus seda, kui hästi koduleht toimib ja konversioone toob (soovitud tegevusi klientide/kasutajate poolt). Kuid kasutusmugavus mõjutab ka SEO-d. Näiteks on Googlel töös algoritmiuuendus, mille puhul pop-up’ide kasutamine hakkab teatud juhtudel mõjutama Google hinnangut kodulehe „kvaliteedist“.

Kuigi ninapidi SEO maailmas sees olevate inimeste jaoks on Google pidevad algoritmiuuendused tüütud ja tihtipeale ka meelehärmi tekitavad, tuleb meeles pidada, et Google eesmärk on tagada oma kasutajatele võimalikult hea veebikasutamise kogemus. Pidevad algoritmiuuendused keskenduvad alati sellele, et muuta otsingutes kuvatavate lehtede sisu kasutaja päringule sobivamaks, kasutajale turvalisemaks ja meeldivamaks.
Olenemata sellest, kas tegemist on täiesti värske kodulehega või juba mõned aastad eksisteerinud lehega – audit kulub marjaks ära mõlemile.

Kodulehe arendajad ei ole SEO spetsialistid ning nemad teevad valmis kodulehe, mis on visuaalselt kena ja vastab kliendi soovidele. Küll aga ei osata tähelepanu pöörata just SEO jaoks olulistele teguritele. Mõni aasta vana koduleht on aga oma tehnoloogia poolest Google algoritmiuuendustest ammu maha jäänud. Kuna väiksemaid algoritmiuuendusi on igas kuus mitu ning tõeliselt suuri uuendusi mõned korrad aastas, peaks tegelikult ideaalsetes tingimustes iga aasta SEO spetsialisti abiga kodulehe üle vaatama ja kaasajastama.

Tellides kodulehe SEO auditi siit: SEO analüüs, saad oma kodulehe potentsiaalist ja vastavusest Google nõudmistele väga hea, põhjaliku ülevaate. Selle ülevaate põhjal saab arendaja vajalikud asjad parandada ning siis on juba lihtsam ka kodulehe optimeerimistöödega soovitud tulemusi saavutada.

PS! Tekstis välja toodud faktorid on vaid pisike osa auditist ja toodud näitena.

Soovid oma kodulehele SEO auditit? Kirjuta või helista meile:

Helista: +3725549021
Kirjuta: karin@turundus.eu
Veeb: www.turundus.ee

#seoaudit #koduleheanalüüs #veebiseo #optimeerimiseseo #googleoptimeerimine #seooptimeerimine #veebileheoptimeerimine

Karin Telling

Helista: +372 5343 7557 Kirjuta: karin@turundus.eu Tule külla: Tartu mnt 133     Vaata kõiki uudiseid