Turvaline koduleht HTTPS abil. Uuri, mis see on


 

Turvaline koduleht HTTPS

Kui uurid kodulehe aadressiribal, siis näed et need algavad sümbolitega http:// või https://. Need on protokollid, mille abil saab arvutikasutaja kodulehte lugeda ning sellega infot vahetada.

Enamus kodulehti algab sümbolitega http (http on hüperteksti edastusprotokoll). Nende lehtede ja arvutikasutajate vaheline info liigub lihttekstina ja autorini jõuda pole väga keeruline.

HTTP koduleht on ebaturvaline nii külastajale kui selle omanikule.

Niisugused kodulehed võimaldavad kerge vaevaga koguda arvutikasutaja kohta infot (tema sisestatud paroole, kontaktandmeid, kodust aadressi, näha tema e-oste jm. delikaatset infot). Kui arvutikasutaja oma e-posti kontole samade paroolidega siseneb, pääseb ligi suurele hulgale isiklikule infole.

Näiteks kui koguda reisileminekuks infot või teha e-poodidest (mõne hinnalise) seadme ost ja sisestada oma kodune aadress, siis on kahju tekitamiseks infot piisavalt. Seda infot koguda ei ole eriti raske.

Kasutajana tuleks seega kontrollida kodulehe aadressi real selle turvalisust enne, kui isiklikku infot sisestama asud. Paljude kodulehtede aadressireal on ebaturvalised http sümbolid peidetud, kuid igaüks saab kodulehe aadressi real kõige alguses oleva info märgi alt lugeda lehe turvalisuse kohta.

HTTPS

HTTPS ehk turvaline hüperteksti edastusprotokoll

HTTPS kodulehtedega toimub infovahetus aga läbi turvakihi. S sümbolite lõpus tähendab secure ja muudab kogu infovahetuse turvaliseks.

Info liigub niisuguse kodulehe ja arvutikasutaja vahel krüpteeritud kujul ja on kõrvalistele isikutele aruarusaamatu. Teksti tuvastamine on väga keeruline, sest turvakihte pakutakse litsentseeritud teenusena (SSL sertifikaat).

Nii on pankade, paljude riigiasutuste jt. kodulehed, millega on tarvis delikaatset infot ja isiklikke andmeid vahetada, valmistatud just  https protokolli abil.

Turvaline koduleht on vajalik täna juba kõigile, sest huvi andmete ja iseäranis delikaatsete andmete vastu aina kasvab. Kuid kodulehe ebaturvalisus on ohtlik ka selle omanikele.

no-https

Millist kasu toob https kodulehe omanikule?

Huvi korral on võimalik omanikult ebaturvaline (ehk http) koduleht kaaperdada, või lisada sellele omaniku aimamata linke, mis suunavad hoopis uutele (häkkerite loodud) lehtedele näiteks paroole sisestama.

Https koduleht on omaniku valduses, sellele ligipääsemise tõenäosus on minimaalne.

Teiseks meeldib turvaline koduleht ka googlele, kes võtab vastuseid reastades seda arvesse. Nii, et https kodulehe nähtavuski on internetis googel`dajate hulgas parem.

Iga uus koduleht peaks olema turvaline. 

Soovitame turvasertifikaati igale uue kodulehe tellijale. Kuid ka juba olemasoleva kodulehe saab turvaliseks muuta. Küsi seda julgelt, me lahendame selle küsimuse.

Mis tuleb veel uut kodulehte planeerides läbi mõelda, kirjutan Uue kodulehe loomine

Võimalusi olukorra parandamiseks on veel oi-oi kui palju. Ära maga maha, kõik tegelevad nende asjadega juba ammu. Hüppa rongile, see kihutab halastamatult.

Helista: +372 5549 021     Kirjuta: rene.pruuden@turundus.eu     Tule külla: Ülemiste City  

Vaata kõiki uudiseid